‘2014 –The Five Smiley Vintage’ – degustacja win z Doliny Loary. Londyn, 2015

Loara z rocznika 2014 jest złożona, pięknie zbalansowana, z pełną koncentracją owocu, mineralnością i niezwykłą świeżością, która długo utrzymuje się na podniebieniu. Przez wielu krytyków wina loarski rocznik 2014 postrzegany jest jako jeden z najznakomitszych w historii regionu.

Była to dla mnie pierwsza okazja do spróbowania tak wielu win (a było ok 200-300 butelek!) z Doliny Loary z ostatniego rocznika. Charles i Philippa skupiają się głównie na przedstawicielach klasycznej Doliny Loary, więc mogłam odświeżyć swoją pamięć smakowo-zapachową z tak zróżnicowanego regionu, jakim jest Loara.

Oprócz typowych loarskich win degustowałam te mniej znane (bądź nieznane) apelacje jak Haut-Poitou, Quincy czy Reuilly, o których wcześniej nie wiedziałam prawie nic. Człowiek uczy się całe życie! ;) Swoją obecnością zaszczyciło nas również kilku przedstawicieli z Hiszpanii, co było przyjemną odmianą dla podniebienia.

Degustacja odbyła się pod koniec stycznia w centrum Londynu. Charles i Philippa Sydney wykonali swoje zadanie na piątkę z plusem. Degustacja była nie tylko interesująca pod względem prezentowanych win i jedzenia (pyszne, a do tego ogromny wybór dań wegetariańskich!), ale również wydarzenie samo w sobie zasługuje na oklaski.

Szczegółową relację z degustacji (w języku angielskim) zamieściłam na www.wine-lady.com -serdecznie zapraszam do lektury.