Aloxe-Corton Les Boutieres 2010 Domaine La Tour de Brully

Nie jestem (ekhm nie byłam) zbyt wielką fanką pinotów, ale nauczyłam się doceniać ich piękno. Bo nie zawsze chodzi o to, aby z kieliszka dosłownie wyskoczyła bomba aromatów, a usta by zawsze były bardzo wyraźne i mocne. Zresztą im więcej win się degustuje, tym bardziej się docenia potęgę delikatności.

Przyjemny w odbiorze burgundzki pinot noir, lekko stajenny w aromacie ze sporą ilością czerwonych i czarnych owoców i przyprawami.W bukiecie znalazłam jeżynę, czerwoną i czarną porzeczkę, wiśnię i śliwki. Na drugim planie pojawiły się fiołki, zioła, lawenda i odrobina goździków.

Usta są mocno kwasowe z wyraźnie zaznaczonym alkoholem (2010 był gorącym rokiem), wino smakuje czerwoną porzeczką, wiśnią i lekko niedojrzałą śliwką, a wszystkie owoce są otulone dużą ilością przypraw.

Nie jest to wino, które przy pierwszym kontakcie wybucha złożonością smaków i aromatów, ale kolejne minuty przynoszą tę samą, niekończącą się przyjemność na równym poziomie, a finisz utrzymuje długo posmak owoców i przypraw.

AloxeCortonLeBoutieres2010_WineLady1

Aloxe-Corton Les Boutieres Domaine La Tour de Brully 2010

Wino – Aloxe – Corton, Les Boutieres
Kraj – Francja
Region – Burgundia, Cote de Beaune
Apelacja – Aloxe – Corton AOC
Rocznik – 2010
Szczepy – pinot noir
Producent – Domaine La Tour de Brully
Styl i typ wina – spokojne, czerwone, wytrawne
Alkohol – %
Temperatura serwowania – 16-18°C
Piwniczka – tak
Przedział cenowy – 30-40 Eur