What’s on czyli co się dzieje w świecie wina – sierpień 2015

Ostatnio sporo myślałam nad tym, aby kontynuować mój stary winny kalendarz, który prowadziłam na moim poprzednim blogu* i nadszedł czas zamienić myśli w czyny ;) Kalendarz imprez winiarskich powraca w odrobinę zmienionej formie – raz w miesiącu pojawi się post „What’s on” z nadchodzącymi wydarzeniami ze świata wina, a oprócz tego na bieżąco będziecie mogli podejrzeć wydarzenia w kalendarzu imprez winiarskich – tutaj (głównie w języku angielskim). Mam nadzieję, że będzie dla Was przydatny! A teraz czas na przegląd tego, co nas czeka w sierpniu:

 

whatson_WineLady_PL_winnica

W WINNICY

Na półkuli północnej sierpień jest pięknym czasem, w którym grona zaczynają dojrzewać- zawartość cukru i kwasowość w gronach wzrastają, a winogronowe kulki przechodzą kolorystyczną metamorfozę (więcej o Veraison tutaj). Opryskiwanie i odchwaszczanie winnic nadal trwa w zależności od potrzeb i od pogody, podobnie jak w wielu winnicach wciąż ma miejsce tzw leaf management – czyli usuwanie liści pod i przed kiściami winogron w celu zapewnienia cyrkulacji powietrza.

Na półkuli południowej winorośl powoli budzi się do życia po zimowym śnie. Ta część cyklu życia winorośli zwana jest weeping (sączenie) i jest to znak, że nadszedł czas na przycinanie winorośli i przygotowanie jej do wiosennego wzrostu.

 

whatson_WineLady_PL_winiarnia

W WINIARNI

Północna półkula szykuje się do zbiorów, więc pracy w winiarni nie brakuje. Wszystkie beczki i tanki muszą być opróżnione i wyczyszczone, aby były gotowe na przybycie winogron. Winiarze i pracownicy winiarni sprawdzają całe wyposażenie niezbędne podczas zbiorów i przygotowują je do użycia. Sierpień jest też okresem, w którym podejmowane są najważniejsze decyzje dotyczące planowania miejsca i zasobów ludzkich na czas zbiorów.

Ponadto wina, które były w beczkach około roku (wina białe, np beczkowane chardonnay) lub czerwone, które dojrzewały w beczkach od kilku lat i są już gotowe do opuszczenia beczek, są przygotowywane do butelkowania (racking, fining, filtering etc)

W tym samym czasie mniejsi producenci, którzy nie mają własnego zaplecza maszynowego, rezerwują przestrzeń, stoły do sortowania, maszyny, prasy i tanki na czas zbiorów, a także podejmują decyzje i prowadzą negocjacje w sprawie sprzedaży winogron dużym firmom.

We Francji sierpień jest czasem wakacji i większość winiarni oraz firm jest zamknięta ;)

Na półkuli południowej winiarze nadal pracują nad winem z ostatniego rocznika. Niektóre są butelkowane, inne trafiają do beczek by leżakować.

 

Kalendarz_Imprez_Winiarskich_WineLady_PL_internswieta

MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTA – kalendarz imprez winiarskich

Kalendarz imprez winiarskich na sierpień przynosi nam dwa dni, w których celebrować będziemy szczepy winogron i wina z nich produkowane:

Drugi sierpnia to Międzynarodowy Dzień Albariño – będziemy świętować z kieliszkiem niesamowitego albariño z Hiszpanii lub portugalskim alvarinho; lub winem z tego szczepu z jakiegokolwiek innego regionu ;)

Dwudziesty siódmy sierpnia jest Międzynarodowym Dniem Cabernet Sauvignon i zgrzeszycie, jeśli nie wypijecie kieliszka swojego ulubionego cab sauv!

 

Kalendarz_Imprez_Winiarskich_WineLady_PL_ksiazkifilmy

KSIĄŻKI I FILMY – premiery i zapowiedzi

W sierpniu na półkach księgarń pojawią się winne kalendarze na rok 2016. Warto już teraz zaopatrzyć się w taki, jaki najbardziej Wam pasuje!

W sierpniu nie ma premiery żadnego z filmów o winie, jednak wciąż czekamy na potwierdzenie daty drugiej części filmu Somm – „Somm, into the bottle”, która – zgodnie z zapowiedziami producentów- powinna mieć miejsce latem 2015. Trailer filmu obejrzycie poniżej (licencja YouTube)

 

 

Kalendarz_Imprez_Winiarskich_WineLady_PL_festiwaleeventy

FESTIWALE I EVENTY – kalendarz imprez winiarskich

Kalendarz imprez winiarskich wypełniony jest praktycznie po brzegi, pokrótce przedstawię kilka z nadchodzących winnych imprez na świecie, a pozostałe znajdziecie tutaj – kalendarz imprez winiarskich (głównie w języku angielskim).

Słynne francuskie Foire Aux Vins 2015 odbędzie się w Colmar w dniach 7-16 sierpnia. To prawie tydzień niesamowitych imprez – koncertów, pysznego jedzenia i degustowania win.

We Frankfurcie nad Menem można świętować “Apfel Wein Festival”, czyli czas cydru. Event będzie trwał kilka dni (7-16 sierpień 2015) i oprócz cydru będzie się można rozkoszować regionalnym folklorem i poezją.

Hiszpańskie Calatayud powita wszystkich miłośników dobrej zabawy podczas corocznej imprezy San Roque de Calatayud, gdzie podczas kilku dni (hmm.. wieczorów i nocy) będzie można świętować, tańczyć, jeść i poznawać wspaniałych ludzi. Miłośników wina zachęcam do odwiedzenia klubu Pena Garnacha – czyli fanów tego niesamowitego szczepu (więcej o Pena Garnacha tutaj). Festiwal rozpoczyna się 8 sierpnia, ale główna część imprezy trwa w dniach 13-16 sierpnia 2015.

Jeśli akurat jesteście w Montanie, nie przegapcie Vine & Dine Festival 2015, który odbędzie się w Big Sky Resort w dniach 13-16 sierpnia 2015. Podczas festiwalu będzie możliwość uczestnictwa w seminariach, obiadach i kolacjach (mnóstwo pysznego wina i jedzenia!) oraz innych aktywnościach kulinarnych i degustacjach.

Barossa Gourmet Weekend 2015 w Południowej Australii to trzy dni świętowania regionalnego jedzenia i wina. Impreza rozpoczyna się w piątek, 14 sierpnia, i trwa do niedzieli.

Kto ma ochotę wziąć udział w pchaniu beczek ten będzie się świetnie bawił z Włochami podczas Bravio della Botti 2015 w Montepulciano. Początek imprezy 30 sierpnia o 10 rano.

Więcej festiwali i winnych eventów z całego świata znajdziecie tutaj – kalendarz imprez winiarskich (głównie w języku angielskim).

 

Kalendarz_Imprez_Winiarskich_WineLady_PL_targi

TARGI, WYSTAWY, KONFERENCJE – kalendarz imprez winiarskich

Konferencja 2015 Wine Bloggers Conference będzie miała miejsce w Finger Lakes (Nowy Jork) od 13go do 16go sierpnia.

 

 

Kalendarz_Imprez_Winiarskich_wineladyPL

WINE LADY – czyli co się będzie u mnie działo w sierpniu

Sierpień we Francji to miesiąc wakacji, więc i ja robię sobie letnią przerwę. Hurra!! Ale bez obaw – nie mam wolnego całego miesiąca i z pewnością zapewnię Wam, moi drodzy Czytelnicy, odpowiednią dawkę materiałów do czytania.

‘What’s on’ na Wine-Lady.pl w sierpniu?
Przybliżę Wam kolejne miejsca, które odwiedziłam w Australii podczas mojej tegorocznej podróży, a także napiszę o hiszpańskim regionie, który choć nie jest zbyt słynny, to jednak produkuje niesamowite wina i powinien być bardziej rozpoznawalny, nie tylko wśród miłośników wina. Będziemy blendować umysł winnymi łamigłówkami, a także przyjrzymy się australijskiemu mini-serialowi o winie. Będą też noty degustacyjne i moje winne rekomendacje, a pod koniec miesiąca zrobimy przegląd kalendarza na wrzesień.

A na koniec podzielę się z Wami małym sekretem – pracuję nad nową serią artykułów, i niedługo będę się nimi z Wami dzieliła. A także mam kilka niespodzianek, część z nich zacznę publikować już na początku sierpnia, więc nie przegapcie! Zapraszam do śledzenia mnie na Twitterze, Facebooku oraz Pintereście, a także zachęcam do czytania wine-lady.pl!

Cheers!

 

* Mam na myśli mój poprzedni blog, który prowadziłam na blogspocie w latach 2011-2014; wiele z artykułów jest już zarchiwizowanych I niedostępnych publicznie, ale niebawem pojawią się one na wine-lady.pl.

  • czerwoneczybiale

    Bardzo fajne podsumowanie nadchodzącego miesiąca :)
    Czekam na nową serię artykułów :D

    • Dziękuję ;) Nowe serie już niebawem zaczną się pojawiać na stronie ;)
      Pozdrawiam!