Domaine Michel Thomas Sancerre Rose 2014

Sancerre Rose Michel Thomas miało jeszcze jedną cechę – było bardzo chłodne. I nie mam tu na myśli temperatury, tylko taki dziwny chłód, jakby industrialną surowość która dogłębnie mnie urzekła.

Wino ma barwę blado łososiową i choć nie jest musujące, to po wlaniu do kieliszka miało mnóstwo maleńkich bąbelków, które przytuliły się do ścianki kieliszka, by po kilku sekundach zniknąć. Aromat typowy dla win różowych – słodka truskawka, gorzka malina, ciężkie zapachy jeżyn i delikatność jagód. Do tego piękne nuty liczi, czereśni i czerwonego grejpfruta z ziołami w tle.

WineLady_MichelThomas_SancerreRose2

Usta są dobrze zbalansowane, wytrawne z jedynie odrobiną słodyczy, ale nie jest to cukier resztkowy tylko przyjemna słodycz owocu. Generalnie wino jest bardzo złożone, prezentuje całą gamę doznań smakowych począwszy od owoców (czereśnia, czerwone jabłko, grejpfrut, malina) przez warzywa (czerwona papryka), liście (piękne nuty zielonej herbaty) aż po przyprawy i zioła z wyraźnym posmakiem białego pieprzu. Wino jest świeże, złożone, bardzo mineralne, co daje słonawe wrażenia na podniebieniu, dość pełne – alkohol wynosi 12,5% vol. i delikatnie grzeje w gardło.

WineLady_MichelThomas_SancerreRose1

Wino – Sancerre Rose
Kraj – Francja
Region – Dolina Loary
Apelacja – Sancerre AOC
Rocznik – 2014
Szczepy – pinot noir
Producent – Domaine Michel Thomas & Fils
Styl i typ wina – spokojne, różowe, wytrawne
SAlkohol – 12,5%
Temperatura serwowania –10-12°C Piwniczka – do picia w ciągu kilku miesięcy
Przedział cenowy – 15-18 funtów
Data degustacji – luty 2015