Kalendarz miłośnika wina– wrzesień 2015

Czytam: wrzesień, myślę: zbiory. Nie ważne, czy spotykam się ze znajomymi na grillu, czy mam spotkanie biznesowe, czy jem rodzinny obiad – zbliżające się zbiory są głównym tematem rozmów. Tym bardziej, że w tym roku we Francji pogoda dopisała i w niektórych miejscach zbiory zaczynają się dosłownie za kilka dni. I, oczywiście, każdy ma swoją własną teorię na temat win z rocznika 2015… ;)

Wrzesień jest też czasem, gdy po wakacjach chętnie wracamy do normalnego życia, pojawia się więcej możliwości dla miłośników wina – festiwali wina, degustacji, spotkań przy kieliszku. I dobrze! Ile można odpoczywać?

Nadszedł czas na przegląd nadchodzących eventów związanych z winem, które szczegółowo opisałam w moim kalendarzu miłośnika wina (po angielsku), a także zapoznanie się z pracami wrześniowymi, które będą miały miejsce w winiarni, winnicy i na Wine-Lady.pl ;)

 

whatson_WineLady_PL_winnica

W WINNICY

Na półkuli północnej wrzesień jest okresem oczekiwania na pełną dojrzałość winogron. Zarówno winiarze, jak i osoby zarządzające winnicą, regularnie sprawdzają pogodę, by upewnić się, że nie ma ryzyka burzy lub gradu. Wrzesień jest też czasem, w którym co kilka dni pobiera się próbki winogron z różnych części winnicy w celu zbadania poziomu cukru, kwasowości i pH. Dzięki temu łatwiej jest przewidzieć czas zbiorów i je prawidłowo zaplanować.

Rok 2015 był bardzo gorącym rocznikiem w Bordeaux, a około 9 tygodni upałów (35-45 stopni Celsjusza) sprawiło, że spodziewamy się zbiorów dużo wcześniej, niż w poprzednich latach. W chwili obecnej jest to średnio 10 dni wcześniej!

Na półkuli południowej winorośl zaczyna pączkować. Pączkowanie i powolne otwieranie się pączków następuje ok 20-30 dni po tzw weeping (sączeniu) i trwa różnie w zależności od szczepu winorośli, podłoża, na którym rośnie i warunków pogodowych. Kontynuowane jest przycinanie winorośli i napowietrzanie ziemi pomiędzy rzędami w winnicy.

 

whatson_WineLady_PL_winiarnia

W WINIARNI

Winiarze i Cellar Masters na półkuli północnej nadal mają wiele pracy z przygotowywaniem sprzętu, tanków i beczek na przyjęcie winogron z nowego rocznika. Regularne sprawdzanie poziomu dojrzałości winogron pozwala na bardziej precyzyjne określenie czasu rozpoczęcia zbiorów, co jednocześnie pomaga w dokładniejszym planowaniu pracy w winiarni.

Na półkuli południowej winiarze wciąż pracują nad winami z ostatniego rocznika; część z nich przygotowywana jest do butelkowania, a inne leżakują w beczkach.

 

whatson_WineLady_PL_internswieta

MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTA – kalendarz miłośnika wina

We wrześniu będziemy świętować dwa dni:

TRZECI września to Międzynarodowy Dzień Grenache – dzień, który nie obędzie się bez kieliszka wina z tego niesamowitego szczepu.

OSIEMNASTY września to Dzień Cabernet, który obchodzony jest na świecie już po raz szósty. Nie ważne, czy cabernet sauvignon, cabernet franc, czy kupaż na bazie cabernet – jest to dzień, w którym Wasz ulubiony cabernet zasługuje na odrobinę więcej uwagi niż zwykle.

 

whatson_WineLady_PL_ksiazkifilmy

KSIĄŻKI I FILMY – premiery i zapowiedzi

Książka Pocket Wine Book 2016 autorstwa Hugh Johnsona będzie dostępna od 1 września na Amazon. Warto sprawdzić, czy i od kiedy książka jest dostępna w polskich księgarniach.

22 sierpnia będzie miała miejsce premiera książki „The Essential Guide to Wine” autorstwa Madeline Puckette (bloggerka na Wine Folly) i Justina Hammacka.

 

whatson_WineLady_PL_festiwaleeventy

FESTIWALE I EVENTY – kalendarz miłośnika wina

31th Marathon de Medoc 2015 odbędzie się w Bordeaux w w dniu 12 września. Kolejny raz uczestnicy będą biegli trasą pomiędzy znanymi chateaux, gdzie będą mogli skosztować znakomitych win!

W sobotę 26 września w Katowicach odbędzie się Drugi Noe Festiwal 2015, którego tematem głównym będzie Francja i jej wina. Oprócz degustacji win uczestnicy będą mogli wziąć udział w panelach dyskusyjnych i dowiedzieć się więcej na temat Francji.

Miłośnikom win słowackich spodoba się Pezinské Vinobranie 2015, które będzie miało miejsce w dniach 18-20 września na Słowacji. Będzie dużo wina, tańców, regionalego jedzenia i innych przyjemności, które umilą uczestnikom te kilka dni świętowania.

Więcej festiwali i winnych eventów z całego świata znajdziecie tutaj – kalendarz miłośnika wina (w języku angielskim).

 

whatson_WineLady_PL_targi

TARGI/ WYSTAWY/ KONFERENCJE – kalendarz miłośnika wina

Targi wina AmoyWine 2015 odbędą się w dniach 8-11 września w Centrum Konferencyjnych Xiamen International w Chinach.

 

whatson_wineladyPL

WINE LADY – jakie zmiany przyniesie wrzesień?

Po pierwsze – ze względu na ogromną ilość projektów, nad którymi pracuję, postanowiłam zmniejszyć częstotliwość pisania. Coraz częściej też będę dodawała odnośniki do artykułów na moją anglojęzyczną stronę Wine-Lady.com, gdyż już nie będę tłumaczyć wszystkich artykułów na język polski, co robiłam do tej pory. Co jakiś czas na Wine-Lady.pl będą się pojawiać artykuły zawierające ‘w pigułce’ tematy, o których piszę po angielsku; dla zainteresowanych będę dołączać linki do oryginalnego anglojęzycznego tekstu.

Po drugie – od września zauważycie zmiany na moich profilach społecznościowych, gdzie wpisy będę publikować regularnie (a przynajmniej taki mam plan :p). Niedawno poddałam analizie moją strategię aktywności w mediach społecznościowych i uznałam, że wymaga ona zdecydowanych zmian i wprowadzenia regularności; wakacje się skończyły, czas wziąć lenistwo za rogi! ;) Znajdziecie więc więcej porad, ciekawostek, rekomendacji i zdjęć z mojego winnego życia we Francji. Mam nadzieję, że te zmiany Was ucieszą!

A o czym przeczytacie na Wine-Lady.pl we wrześniu?

Napiszę o przygotowaniu do zbiorów, opublikuję ostatnią część moich rozmyślań nad degustacją w ciemno, przybliżę Wam o czym marzą miłośnicy wina i zaprezentuję post napisany przez Dianę – miłośniczkę filmów, dobrego jedzenia i fotografii. Nie obędzie się też bez fitnessu dla umysłu, więc zapraszam serdecznie do czytania!

A Ci z Was, którzy nie śledzą mnie jeszcze na profilach społecznościowych, mogą to zrobić teraz – jestem obecna na Twitterze, Fejsbuku, Pintereście i G+. Pamiętajcie też o regularnym zaglądaniu na Wine-Lady.pl!

Cheers!

Ela – Wine Lady