Les Preuses Chablis Grand Cru 2008

Mogę się pokusić o stwierdzenie, że tego typu wina zawsze są na poziomie. Nie wszystkim smakują (jak to mawia mój sąsiad: „jedni lubią suchy chleb, inni suchą kiełbasę”) ale Grand Cru – szczególnie kilkuletnie – zawsze prezentuje poziom i choćby za ten poziom trzeba płacić. Ale warto.

Les Preuses ma piękną głęboką złotą barwę, jest tłuste i błyszczy się jak nowo wyprodukowane jednogroszówki ;) Aromaty są intensywne jak na chablis, bardzo mineralne, ziołowe, lekko drewniane z mnóstwem białej brzoskwini, odrobiną limonki i nutą zielonej papryki.

Wino jest dobrze zbalansowane o pełnym ciele. Nie ma wrażenia bomby smakowej jak przy niektórych smakowo złożonych chardonnay. Ma posmak brzoskwiń z ziołami i przyprawami. To wino, które zachwyca swoją mineralnością i choć lekkie nie jest, to daje mnóstwo świeżości na podniebieniu. Czuć jego wiek, ale nie powiedziałabym, że ma 7 lat – było raczej krzepkim i rześkim młodzieńcem niż pochylonym staruszkiem. I dobrze, lubię gdy wino zaskakuje. Finisz długi i przyjemny z nutą skórki cytrynowej i tymianku.

WineLadyEC_ChablisGrandCruLesPreuses

Wino – Les Preuses Chablis Grand Cru Vin de Bourgogne
Kraj – Francja
Region – Burgundia
Apelacja – Chablis Grand Cru AOC
Rocznik – 2008
Szczepy – chardonnay 100%
Producent – Vignoble Dampt-Dupas
Styl i typ wina – spokojne; białe, wytrawne
Alkohol – 13,5%
Temperatura serwowania – 14-16°C
Piwniczka – tak, spokojnie kilka lat może jeszcze poleżeć
Dodatkowe informacje – złoty medal w 2010 w Vignerons Independants Concours
Data degustacji – luty ’15