PLONK – mini serial komediowy o winie

Beczka pełna australijskiego humoru, realne postaci, które same w sobie są zabawne i mnóstwo wrażeń z podróży przez winnice Nowej Południowej Walii. Mini serial internetowy o winie Plonk – przyjrzyjmy się mu z bliska!

PLONK – winne show, czyli o co chodzi

Plonk sezon 1

Satyryczne spojrzenie na perypetie ekipy filmowej, starającej się zrealizować mini serial o winie. W samych siebie wcielili się: Nathan Earl (reżyser, pomysłodawca i scenarzysta), Chris Taylor (komediant, członek australijskiej grupy komediowej The Chaser) i Joshua Tyler (pisarz, aktor i dramaturg).

Pierwszy sezon powstał pod koniec 2013 roku z premierą w internecie na początku 2014 roku, gdzie wyemitowanych zostało pięć epizodów, które następnie zostały przerobione w trzyodcinkową serię, wyemitowaną w australijskiej telewizji w marcu 2014. Obecnie dostępny jest drugi sezon, a premiera pierwszego odcinka miała miejsce w czerwcu tego roku.

Główni bohaterowie Plonk zabierają czytelników do różnych części australijskiego regionu Nowej Południowej Walii, pokazując tutejsze winnice, sławnych winiarzy i producentów wina. Ten, kto kocha Australię i zna się choć trochę na australijskim poczuciu humoru, będzie się świetnie bawił oglądając Nathana, Chrisa i Josha w akcji.

 

Z życia codziennego ekipy filmowej

Wino jest jednym z głównych wątków w Plonk, jednak stanowi oni tło i temat przewodni dla ukazania perypetii ekipy filmowej, która ten serial próbuje nakręcić. Plonk pięknie ukazuje pracę nad produkcją filmu– udręki, problemy na planie i sytuacje, z którymi członkowie ekipy muszą się mierzyć każdego dnia.

Obserwujemy niezbyt mądre pomysły na to, jak zmienić rzeczywistość, aby lepiej wyglądała w kadrze (aby górka była większa, operator kamery – dosłownie – wchodzi komuś na głowę), poznajemy kulisy wprowadzania na plan krewniaków szefa (nie ważne, że nic nie wiedzą – potrzebują pracy i to wystarczy, a wynagrodzenie dostaną za sam fakt „bycia” na miejscu), kręcenie tych samych ujęć wielokrotnie (jak to szło? „gewurctramajner?!” a nie może być po prostu białe klasyczne wino wytrawne?), zmiany scenografii podczas ujęcia (jeśli już beczka, to może inaczej niż zwykle?), a także wiele innych zabawnych sytuacji, które są nieodłącznym elementem życia ekipy filmowej.

 

PLONK – sezon pierwszy, Nowa Południowa Walia

Pierwszy sezon Plonk składa się z pięciu odcinków, każdy trwa niecałe 15 minut i przedstawia jedno miejsce na winnej mapie regionu: 1- Murrumbateman, 2- Hunter Valley, 3- z Hunter Valley do Mudgee, 4- Mudgee, 5- Orange.

Ze względu na to, że jest to mini serial kręcony na potrzeby produkcji internetowej, jest on dostępny za darmo na YouTube, więc poniżej zamieszczam linki dla zainteresowanych ;) Wystarczy kliknąć w filmik, aby obejrzeć poszczególne odcinki ;)

PLONK Sezon 01, Odcinek 01- Murrumbateman (Licencja YouTube)

PLONK Sezon 01, Odcinek 02- Hunter Valley (Licencja YouTube)

PLONK Sezon 01, Odcinek 03- z Hunter Valley do Mudgee (Licencja YouTube)

PLONK Sezon 01, Odcinek 04- Mudgee (Licencja YouTube)

PLONK Sezon 01, Odcinek 05- Orange (Licencja YouTube)

 

PLONK – sezon drugi, Południowa Australia

W drugim sezonie Nathan, Joshua i Chris przemierzają zakątki niesamowitego regionu Południowej Australii.

Na sezon składa się sześć odcinków, każdy, oczywiście, przedstawia inną część regionu: 1- Adelaide Hills, 2- z Clare do Barossy, 3- Barossa, 4- McLaren Vale, 5- Coonawarra, 6- Adelaide.

Sezon 2 – trailer

 

Za co lubię PLONK?

Oglądając PLONK wracam myślami do Australii. Wspominam miejsca, słyszę miłe ‘good morning’ od nieznajomych na plaży i żarciki ‘moich’ ludzi. Czuję smak australijskiego wina w ustach i ciepło tamtejszego słońca na skórze. Dodatkowo w Plonk pojawiają się postaci realne – winiarze i producenci; niektórych z nich znam osobiście, więc tym bardziej oglądałam z przyjemnością.

Bawi mnie ten humor. Nie jest to może najwyższa klasa żartu i satyry, ale ci, którzy byli w Australii, zapewne nauczyli się sposobu, w jaki Australijczycy żartują – więc te osoby na pewno będą się nieźle bawić podczas oglądania.

Ponadto robi mi się ciepło na sercu, jak pomyślę, że druga seria jest o Południowej Australii i ekipa przemierza miejsca, po których jeszcze kilka miesięcy temu ja wędrowałam z aparatem w ręku ;) Ciekawe, ile znajomych twarzy pojawi się w drugim sezonie?!

Drugą interesującą dla mnie częścią ‘za co lubię Plonk’ jest ekipa filmowa i ich perypetie ukazane w mini serialu, które również są bliskie memu sercu. Pewnie niewielu z Was wie, że pracowałam w branży filmowej przez kilka lat, jako scenarzysta i creative, a czasem też stylistka czy scenograf i wielokrotnie brałam udział w ‘zabawach’ na planie filmowym, które jednak wtedy wcale zabawne nie były ;) Wracają wspomnienia, oj wracają ;))

Przy okazji pozdrawiam niesamowitych ludzi filmu, którzy wciąż trzymają mnie w filmowych ryzach: P. – jesteś niesamowity i zmieniasz oblicze światowej klasy kinematografii, dzięki za setki godzin współdzielenia pasji i zdradzanie tajemnic postprodukcji! M.- pokazałeś mi dobre strony reżyserowania, produkcji i operatorki w Polsce i cieszą mnie wszystkie Twoje sukcesy! K. regularnie dostarczasz mi wiedzy i wrażeń z produkcji filmów w Wielkiej Brytanii, uwielbiam Twoje „you won’t believe!”. D., umożliwiłeś mi pierwsze kroki jako scenopisarki i otworzyłeś drzwi do świata filmu i choć była to droga bolesna, kręta i pełna kłamstw i oszustw, to jestem wdzięczna za wszystkie doświadczenia; nic mnie nie zabiło, a wyszłam z tego wszystkiego mocniejsza.

Drodzy moi! Macie szansę obejrzeć wszystkie odcinki pierwszego sezonu, więc do roboty! ;) I koniecznie podzielcie się wrażeniami w komentarzach! :)

Mini serial PLONK- szczegóły:
Tytuł: Plonk, sezon 1, 5 odcinków (2014)
Pomysł, produkcja i reżyseria: Nathan Earl
Scenariusz: Nathan Earl, Joshua Tyler
Producent wykonawczy: Glen Condie
Zdjęcia: Aaron Smith
Operator kamery: Tyler Freeman Smith
Muzyka: Eren ‘Pinky’ Sener, Gavin Marsh (episode 2)
Aktorzy: Chris Taylor, Joshua Tyler, Nathan Earl, Glen Condie, Angus Morton, Georgie Lewin.
Winiarze i producenci występujący w pierwszym sezonie Plonk: (odcinek 1) Bill Crowe, Jamie Crowe, Ken Helm, Tim Kirk, Andrew McEwin, Mark Mooney, Nick Spencer; (odcinek 2) Bruce Tyrrell, Stuart MacGill; (odcinek 3) AndrewThomas, James Manners; (odcinek 4) David Lowe, Johnnie Furlong, Peter Logan; (odcinek 5) Philip Shaw, Shaun Arantz, Willa Arantz, Dan Ilic, Justin Jarrett, Matt Moran, Will Rikard-Bell, Murray Smith, Charlie Svenson, Tom Ward, Graham Webb.