Premiere Bulle Blanquette de Limoux Brut 2012

Prywatnie jestem wielką fanką win musujących z Limoux. Doceniam szampany, ale czasem mam wrażenie, że są one… przereklamowane… Cremant de Limoux, czy mniej znany Blanquette de Limoux mają w sobie pewien czar. I to właśnie ujmuje mnie w nich najbardziej.

Wino musujące o słomkowej barwie z zielonkawymi refleksami, wytworzone metodą tradycyjną w Limoux we Francji. Bąbelki są drobne, delikatne i długo się utrzymują. Aromat jest niezwykle przyjemny a nad kieliszkiem dumnie unoszą się owoce cytrusowe z lekko ciasteczkowym tłem. Po chwili, gdy bąbelki stają się spokojniejsze, na pierwszy plan wysuwają się owoce tropikalne z odrobiną brzoskwini i znów pojawiają się chlebowo-ciasteczkowe nuty, tym razem wyraźniejsze.

W ustach wino jest zrównoważone, delikatne i bardzo orzeźwiające. Dobrze zbudowane, o lekko kremowej konsystencji. Posmak białej brzoskwini utrzymuje się długo, a towarzyszy jej przyjemna limonkowa kwasowość. Finisz długi, trochę gorzki (skórka cytryny, skórka grejpfruta), ale zrównoważony owocem. Bąbelki są subtelne, nie ma mowy o żadnej agresji z ich strony ;)

LimouxPremiereBulle_WineLady1

Limoux Premiere Bulle Sieur d’Arques 2012

Wino – Premiere Bulle Blanquette de Limoux Brut 2012
Kraj – Francja
Region – Langwedocja-Roussillon
Apelacja – Limoux AOC
Rocznik – 2012
Szczepy – mauzac, chenin blanc, chardonnay
Producent – Sieur d’Arques
Dystrybutor / Importer – Sieur d’Arques
Winnice – Limoux
Styl i typ wina – musujące, białe, wytrawne (brut)
Alkohol – 12%
Temperatura serwowania – 8-10°C
Piwniczka – tak
Przedział cenowy – 10-15 Euro
Dodatkowe informacje – wino produkowane metodą tradycyjną