“The profitability of investing in a small vineyard and winery”

Książka autorstwa Paula Dakisa, Petera Hayesa, Drew Noona and Johna Whitinga jest bardzo interesującym raportem, swego rodzaju przewodnikiem dla tych, którzy rozważają inwestowanie w winnice i produkcję wina.

Ostatnio poszukiwałam raportów lub jakichkolwiek wskazówek, które pomogłyby mi stworzyć biznesplan i sprawdzić opłacalność inwestowania pieniędzy (oraz czasu i pracy) w winiarnię i winnicę we Francji, stąd też bardzo się ucieszyłam, gdy wśród moich winnych pozycji książkowych odnalazłam ten raport. Dobrze jest przecierać szlaki i robić wszystko samemu od początku do końca, ale po co mam uderzać głową w mur i szukać po omacku, jeśli mogę się wesprzeć już istniejącymi książkami?

The Profitability of Investing in a small Vineyard and Winery

Oczywiście raport idealny nie jest i trzeba go dopasować do własnych potrzeb- choćby z tego względu, że jest stary a dodatkowo autorzy skupiają się na winnicy w Australii, jednak ta mała książka dostarcza wielu cennych wskazówek, dzięki którym łatwiej jest stworzyć własny raport – czy to w celu inwestowania w winnicę i/lub winiarnię czy też założenia i prowadzenia własnej.

Książka jest napisana w sposób prosty i łatwy do zrozumienia. Raport jest szkieletem, który bez problemów można modyfikować, a ponadto dostarcza informacji nie tylko o poszczególnych elementach i etapach procesu tworzenia winnicy/ winiarni, ale też pozwala spojrzeć na różne scenariusze, z jakimi można się spotkać już w trakcie prowadzenia winnego biznesu (w tym też kanały dystrybucji, marketing, etc).

The Profitability of Investing in a small Vineyard and Winery

Tytuł oryginalny: “The Profitability of Investing in a small Vineyard and Winery”; Authorzy: Paul Dakis, Peter Hayes, Drew Noon, John Whiting; Agriculture Victoria; Lynch Rural Agricultural Business Consultants; Research Report Series No. 87; March 1995; Wyprodukowano przy wsparciu: Grape and Wine Research and Development Corporation; State Government of Victoria Agriculture and Food Initiative Funding. ISBN 0 7306 4172 4.