Weekly blend – degustacja beczek

Wystawa Vinitech Sifel 2014, która miała miejsce w zeszłym tygodniu i o której pisałam tutaj była nie tylko ciekawa ze względu na liczne maszyny, urządzenia i inne wykorzystywane przy produkcji wina (począwszy od pracy w winnicy, przez urządzenie winiarni, produkcję wina aż po jego sprzedaż) ale też była jedną z ciekawszych degustacji w ostatnim czasie.

Degustacja producenta beczek jest o tyle inna, że pokazuje różnice wywołane wpływem dębu. Dębowe beczki wydają się być proste w użyciu i zrozumieniu, ale tak naprawdę ich dobór jest dość skomplikowany i wymaga nie tylko ogromnej wiedzy winiarza ale i jego doświadczenia z zakresu używania beczek – różne rodzaje drewna, różne rodzaje palenia drewna, różnego rodzaju grubość beczki, różna wielkość beczki to tylko niektóre z czynników wpływających na jakość wina. Degustowałam wina trzech producentów: Baron, Seguin Moreau i Castors (produkują chipsy, staves etc ale też współpracują z producentami beczek) a poniżej znajdziecie szczegóły dotyczące win dwóch ostatnich producentów.

WineLadyEC_VinitechSeifel2014_wines1

Najpierw degustowaliśmy białe semillon z Graves, które leżakowało w różnych beczkach producenta Seguin Moreau. Winem bazowym było wino starzone w 2-letnim drewnie, które już nie przekazywało żadnych aromatów. Druga butelka zawierała to samo wino, jednak było ono beczkowane w beczce z drewna chorwackiego, które nadało mu bardzo przyprawowych aromatów i wino było bardzo taniczne. Wino z ostatniej butelki leżakowało w beczce z chorwackiego drewna, jednak wieczka tej beczki były z drewna akacjowego, które dodało winu kwiatowy i lekko słodkawy aromat.

WineLadyEC_VinitechSeifel2014_wines2

Kolejne trzy butelki to wina portugalskie ze szczepu touriga nacional, które leżakowały w beczkach o różnym stopniu palenia beczki. I tak pierwsze, najlżejsze miało mocno waniliowe zapachy. Drugie wzbogacone było o piękne aromaty kawy, a trzecie było mocno tostowe, kawowe i dymne.

WineLadyEC_VinitechSeifel2014_wines3Kolejne butelki to odmianowe wina producentów z Doliny Rodanu stworzone w 100% z winogron syrah: białe i czerwone Crozes Hermitage – dość kwasowe z lekko wyczuwalną beczką; następnie Saint Joseph – ekstra! Pełne zapachu tostu, mokki, lekko dymne a przy tym wciąż owocowe; Ostatnim winem w tym zestawie był Cornas z roku 2012, który był przyjemny, ale zdecydowanie za młody do picia.

WineLadyEC_VinitechSeifel2014_wines4Na koniec zostały wina słodkie z Loupiac: pierwsze leżakowało w lekko palonej beczce (medium light) i przeważała słodycz; drugie miało już beczkę średnio paloną (medium) i było o niebo lepsze – zrównoważone z aromatem suszonych owoców i pomarańczowej konfitury, pięknie ułożone w ustach o wyraźnej strukturze; trzecie wino leżakowało w beczce, której denka były z drewna akacjowego, dzięki czemu wino pachniało pięknie kwiatami, ale usta znów były za słodkie.

Później poszliśmy do kolejnego producenta, Castors, który produkuje tzw. staves i chips (drewniane deski lub małe kawałki drewna, które układa się w tanku, by nadać winu pięknych „drewnianych” aromatów), a także współpracuje z producentami beczek: Tonneleria Magrenan, Artisanale de Beaune Tremeaux, Tonnellerie Francis M. Degustowaliśmy więc wina bardzo różne – białe i czerwone, spokojne i szampany, starzone w różnych beczkach, starzone w tankach z drewnem w środku. Tutaj nie robiłam szczegółowej degustacji, ale warto wspomnieć, że wina były niesamowite: zarówno te dobrze znane, jak i te mniej znane. Jedynie tylko musiałam się długo przekonywać do wina Domaine Gaudy Muntada, które jest winem z produkcji organicznej i choć smakowało dobrze, to aromat miało odrzucający. Pragnę też serdecznie podziękować żonie właściciela, która przygotowała dla mnie całą masę wegetariańskiego jedzenia, dzięki czemu nie umarłam z głodu ;) Zdjęcia wszystkich degustowanych w Castors win znajdziecie poniżej:

WineLadyEC_VinitechSeifel2014_wines5 WineLadyEC_VinitechSeifel2014_wines6 WineLadyEC_VinitechSeifel2014_wines7 WineLadyEC_VinitechSeifel2014_wines8 WineLadyEC_VinitechSeifel2014_wines9 WineLadyEC_VinitechSeifel2014_wines10 WineLadyEC_VinitechSeifel2014_wines11